Trénink zrakové paměti

Vývojová dysfázie je záludná a komplexní diagnóza. Ačkoli dítě vidí a slyší správně, nedochází ke správnému zpracování sluchových a zrakových signálů v centrální nervové soustavě což má za následek nedostatky v těchto oblastech. Jedna z oblastí je i zraková paměť. Děti ji začnou uplatňovat hned v počátcích čtení  a je důležité ji v předškolním věku trénovat.  Následující aktivity jsou možné dělat doma s minimem pomůcek při hře, aniž by dítě poznalo, že se zrovna učí. A ani není potřeba zrovna vytahovat logopedický sešit.

  1. Vzpomeneš si? Předložíte před dítě 6 různorodých předmětů z domácnosti (kartáček, sponka, lžička, kolíček, izolepa, figurka z lega, bonbon,… a dítě necháte na předměty chvíli koukat (cca 20 sekund) . Pak předměty zakryjete třeba kartonem. Dítě se snaží vybavit si předměty a vy vytahujete vyjmenované předměty před něj. Pokud se dítěti nedaří, snižte počet předmětů.TIP: lze si zahrát v dlouhé chvíli s předměty co máte v kabelce, v peněžence,..
  2. Zmizelé zvířátko: Další verzí hry je, že ukážete dítěti 5 obrázků – ideální jsou kartičky pexesa, na kterých jsou např. zvířata, které dítě zná. Pak opět zakryjete vše a jednu kartičku dáte pryč. Odkryje zbylé 4 a dítě si má vzpomenout, která chybí.
  3. Dalším stupně pak je určení pořadí. Začněte například se třemi obrázky (lze ale použít lego kostky, kinder figurky, pastelky nebo plyšáky). Seřaďte je do řady a pak je zakryjte, zamíchejte a dítě má za úkol je dát na správné místo. Obtížnost se ztěžuje počtem předmětů, nikoliv časem, který děti mají. Děti samotné si často řeknou „už“. 
  4. Bylo to na obrázku? Můžete s dítětem zahrát i jiný typ hry, kdy ukážete papír s více obrázky, dítě si ho prohlíží delší dobu (1-2 minuty) může to být dvoustrana z knihy, ideálně aby na obrázku bylo alespoň 20 věcí k pojmenování. Pak papír zakryjete a ptáte se: „Byla na obrázku opice?“ apod.
  5. Výborné je nestárnoucí pexeso. Podporuje nejen rozvoj zrakové paměti, ale lze také rozvíjet slovní zásobu, zpřesňovat početní představy a předmatematické schopnosti, a nebo můžete trénovat barvy.
  6. Co je jinak? Tuto hru můžete hrát i se sourozencem aktivně ho zapojit. Ale poslouží i rodič. Hra se hraje tak, že dítě si pořádně prohlédne rodiče (oblečení, vlasy, brýle, boty, šperky). Pak zajde rodič za roh a něco si převleče, nebo se jinak učeše, vymění náušnice, rozváže tkaničky, dá si rtěnku – fantazii se meze nekladou. Dítě hádá, co je jinak. Pokud má dítě se hrou velké obtíže, vyfoťte se před a po do mobilu a společně s dítětem porovnávejte fotky, zda uvidí změnu na fotce.

Věřím, že tyto aktivity budou dítě bavit, bude rádo za čas strávený se svým rodičem posune sevé zrakové schopnosti zase o kousek dál!



Zpracovala: Mgr. Marcela Pánková (speciální pedagog)